עצות זהב להקניית הרגלי אכילה לפעוטות

עצות זהב להקניית הרגלי אכילה לפעוטות

 

"אם הייתי יכולה להתחיל מהתחלה.." , "אם הייתי יודעת אז את מה שאני יודעת היום.."- משפטים מוכרים שאנו אומרים לעצמנו במהלך צבירת נסיון בחיים במגוון תחומים.

כאמא וכדיאטנית ילדים שבשני העשורים האחרונים מלווה ומיעצת להורים בכל יום ,אני אומרת לעצמי את המשפטים הללו  ורוצה בכתבה זאת לשתף אתכם, הורים לתינוקות ופעוטות.
מנסיוני כך  שילדכם יגדלו בקלות ובהנאה עם הרגלי אכילה טובים לחיים. הרגלי אכילה כשמם כן הם-הרגלים.
אם נרגיל את הילד מראשית הדרך להתנהגות אכילה ותזונה בריאה, הרי שאנחנו מעניקים לו ולנו מתנות רבות- אכילה מגוונת, חיבור לתחושות רעב ושובע, יחסי האכלה טובים, גבולות, עצמאות, בריאות ועוד ..

אז איך עושים את זה? קבלו  5 עצות זהב
1. הנחילו את ההרגל לאכול ארוחת בוקר- מנתונים אחרונים מישראל עולה כי 1 מכל 4 ילדים אינו אוכל ארוחת בוקר. איך זה קורה? משום שכשהתינוק הופך פעוט ולאחר מכן ילד הוא רואה ומחקה את הוריו שאינם אוכלים ארוחת בוקר.
משום שבבוקר רובנו לא רעבים כהמשך לצום הלילה וכאשר הורים מזדהים עם התחושה הזו הם לא יעמדו על כך שילדם יאכל בבוקר. ומשום שזה מקל על התארגנות של כולם בבוקר- אלה חלק מהסיבות.
אני ממליצה ללמוד מחכמת הרמב"ם שהמליץ על ארוחת מלכים בבוקר ולגדל את הילד כך שלאחר שהוא מתעורר ומצחצח שיניים, אתם מתיישבים יחד ליד השולחן ואוכלים לפני שיוצאים מהבית. אם זה בלתי אפשרי בשבילכם אז שלפחות הילד ישב לאכול. לא חייבים 'לפתוח שולחן', אפשר לאכול מאכל קטן-יוגורט עם פרי, פרוסת לחם עם ממרח, דייסת דגנים וכו'. מה תרוויחו? ריכוז, איזון חומרים חשובים בדם, קשר למשקל גוף תקין ,השפעה על בריאות בעתיד ועוד.

2. אכלו ארוחות משפחתיות- מרגע שהתינוק יכול לשהות ליד שולחן האוכל כשהוא עדיין יונק או ניזון מבקבוק בטרמפולינה, צרפו אותו כצופה בעת ארוחה וחשפו אותו לארוחות שלכם. כשיתחיל לשבת בכסא ליד שולחן, אכלו יחד
איתו כך יחשף לאוכל מגוון ולהנאה שלכם מהארוחה שלכם וזאת החוויה שיטמיע. ככל שתאכלו יותר ארוחות יחד תרוויחו זמן איכות, מניעת בעיות אכילה, תזונה בריאה ומגוונת ואפילו השפעה טובה על היכולות התקשורתיות והחברתיות של ילדכם.

3. התרכזו בצלחת שלכם ועודדו עצמאות- אם קניתם, הכנתם והגשתם בצלחת אוכל בריא ,מגוון ומזין לילד מלאתם את החלק שלכם כהורים בתחום האכילה.
עזרו לילד לאכול יחד עם עידוד עצמאות כך שתאפשרו לילד לגעת באוכל, לאכול ביידים, להחזיק כפית, כוס ולהפסיק לאכול בלי נסיונות לאכול 'עוד קצת'.
כך תגדלו ילד עצמאי שמחובר לתחושות הרעב והשובע שלו ואוכל במידה שמתאימה לו.

4. התמידו בחשיפה למזון מגוון גם כזה שהילד לא אוכל ידוע שדרושה חשיפה חוזרת כדי שהתינוק יתרגל לטעמים חדשים, 10 ואילו 20 פעמים.
כשהורים מפרשים לעצמם שהתינוק אינו 'אוהב' מזון כזה או אחר ומפסיקים להציג אותו לילד, פרשנות זאת לרוב אינה נכונה.
ילד שגדל בבית שיש בו מגוון ירקות ופרות שמוגשים ונאכלים ע"י ההורים בהנאה גם בתקופות שהילד לא אוכל, רוב הסיכויים שהילד יאכל אותם כהרגל. זאת בהנחה שאין בעיה של ויסות תחושתי והילד בריא.

5. אל תנדבו ממתקים ומזונות עם סוכר מוסף– עד שהילד גדל ונחשף לעולם הממתקים והחטיפים, אין שום סיבה להיות אלה שמציגים לו את הנ"ל. שמרו על הגוף הטהור ככל שתוכלו והמנעו ממעדנים,יוגורטים ומזונות אחרים שהוסף להם סוכר..
אל תוסיפו בסקויטים לפרות ואל תתנו בסקויטים לתרגול לעיסה ולנשנוש. יגיע הזמן שהילד יבקש בעצמו ואז תצטרכו להחליט מהם ההרגלים שאתם רוצים להנחיל בגזרת הממתקים במשפחתכם.

כמובן שיש הרגלים נוספים וחשובים כמו ארוחות מסודרות.
אולם בחרתי בחמשת ההרגלים הבסיסיים שאם תשרישו אותם מהתחלה, תקצרו את פרותיהם בילדות ובגיל ההתבגרות. נשמע רחוק?
זה מגיע מהר מאוד ..
בהצלחה!

יעל חן רביע – דיאטנית קלינית לילדים

 

כתיבת תגובה