שלום כיתה א' כפול שתיים

שלום כיתה א' כפול שתיים

 

איך נכין את התאומים ליום הראשון בכיתה א'  

אז למדנו איך להשכיב אותם לישון ביחד, איך משחקים איתם יחד, איך מקלחים יחד, ואפילו איך גומלים יחד. התמודדנו עם הגן,  אבל מה קורה עכשיו עם הכניסה לכיתה א'?
לא משנה אם התאומים שלכם זהים או לא, בנים/ בנות או משולבים, קשורים מאד או עצמאיים בדרכם, היום הראשון של כיתה א' הינו מרגש לכל תאום, ואף יכול להכיל רמה מסוימת של חרדה.

תאומים נולדים למציאות שבה תמיד יש עם מי לשחק. אין להם את הצורך בפיתוח מיומנות חברתית המעודדת אותם להתחבר לילדים אחרים או לחפש חברה.
בין אם יחלקו את אותה כיתה ובין אם לאו, יש תאומים שיצטרכו זמן ואף מעט הכוונה כדי ללמוד כיצד למצוא חברויות חדשות.
אם התאומים ביישנים, רצוי לדבר עם המורה שלהם לפני היום הראשון של תחילת הלימודים.
כשמכינים את המורה מראש והיא מודעת, הרבה יותר קל לה לזהות מדוע הילד מסרב לשחק עם ילדים אחרים, או נראה עצוב / דעתו מוסחת.

הורים רבים דווקא חושבים שלתאומים יש יתרון חברתי עצום. לדעתם, יש לתאומים מעין ביטחון עצמי שמאפשר להם להיכנס ישר לתוך הסיטואציה והמרחב החברתי, ואפילו אם יפרידו אותם לכיתות אחרות, הם יהיו בטוחים בעצמם משום שיש להם את הידיעה שאחיהם עובר בדיוק את אותה הסיטואציה.

כאשר התאומים באותה כיתה
אם התאומים שלכם חולקים את אותה הכיתה, מאד חשוב שגם המורה וגם שאר הילדים בכיתה  ידעו להבחין ביניהם. תלבושות בצבעים שונים בהחלט יעזרו לכך. הרעיון הוא פשוט לאפשר לתאומים לבלוט כל אחד בדרכו ולאפשר להם לחזק את האינדיבידואליות כדי להימנע מכך ששאר הילדים או צוות המורים יבלבל ביניהם.
אם התאומים הזהים שלכם פתוחים לרעיון, אפילו ספרו אותם באופן שונה. לבנים ניתן להיעזר בסוגי נעליים שונים ולבנות – תסרוקות שונות או אביזרים שונים.

מומלץ לבקש מהמורה שתושיב את התאומים בשולחנות שונים ולצוות אותם לקבוצות שונות של ילדים כדי שיגדילו את מעגל החברים שלהם.
בבית, כדי לעזור להם לעבוד ולבנות את  הביטחון העצמי שלהם ניתן לתת להם מטלות בית שונות, כמו קיפול כביסה לאחד בזמן שהשני עוזר לערוך את השולחן, לדוגמה.

כאשר התאומים בכיתות שונות
כאשר מפרידים בין התאומים, לפעמים ההפרדה יכולה להקשות על תאומים שהקשר ביניהם מאד חזק וקשור.
ניתן לעזור לעצמאות של התאומים על ידי הפרדה ביניהם בקביעת זמני משחק עם ילדים אחרים מחוץ שעות הלימודים, כך שאפילו אחד מהם יהיה בבית ופשוט ילמד את ה"לבד" שלו.
או שיעשו "תורות" בשינה מחוץ לבית, אצל סבא וסבתא לדוגמה, כך שבעצם יתרגלו להיות ללא התאום.

התמודדות עם שתי כיתות
בשבועות הראשונים, הורים לתאומים המפוצלים בכיתות יקבלו המון אינפורמציה הקשורה לשנת הלימודים. ממש כמו כשהם נולדו, רצוי להשתמש בטבלאות,
צבעוניות – אם זה מקל עליכם, המאפשרות להכל להיות ברור ומפורט ברמה שתקל עליכם. סמנו (בעיקר עבורכם) את הקלמר, התיק, המחברות, וכל דבר שיש לכל אחד מהתאומים כדי להקל על ההתנהלות היומיומית.
לגבי שיעורי הבית, רצוי שיעשו אותם באופן עצמאי, כל אחד במקום שלו. כך תוכלו לראות כיצד כל ילד מבין ומשלים את שיעורי הבית בעצמו.
זה מאפשר להורה ממש לראות אם הילד מתקשה עם סוג מסוים של משימות ובהתאמה לעזור לו להתמודד עם זה.
ישנם תאומים שנמצאים באותה כיתה, ומאחר ושיעורי הבית שלהם זהים, באופן אוטומטי ירצו לעשות את שיעורי הבית יחד, אולם יהיה הרבה יותר קל ליפול למקום בו יציקו אחד לשני ולא באמת תהיה אפשרות של חשיבה מעמיקה.

שיהיה בהצלחה! 🙂

סיגל ניאזוב-סקליאר, מנחת הורים ויועצת שינה, מתמחה בתאומים
לפרטים: sigali.niazov@gmail.com או בטלפון 054-2902080

כתיבת תגובה